Mahaśiwaratri

Tematy dotyczące szeroko rozumianej tradycji hinduizmu.

Re: Mahaśiwaratri

Postautor: Arhiz » 07 mar 2016, 19:18

Tak więc czas napisać kolejne "małe co nieco", tym razem skromniej.
Na wstępnie, życzenia - Adri i Angeliko (zagląda tu ktoś jeszcze? w każdym razie życzenia są dla wszystkich :D):

Życzę siły, by pokonywać trudności i słabości.
Samą siłę trzeba skądś czerpać, więc życzę Ci także, by udało Ci się znaleźć jej dogodne źródło, a także, by umocnić się w eksploatowaniu źródeł obecnych.
A jeśli już o źródłach mowa, to oczywiście pijcie dużo wody i nie zaprzestawajcie swoich postanowień.
A jeśli już o postanowieniach mowa, to oczywiście niechaj uda się dotrzymać ich wszystkich, a nie tylko tego o piciu wody. Tutaj potrzeba siły, koło się zamyka.
Ale skąd brać wodę? Ano z akwarium na przykład!
Czy robaczek skubiący kalafiora nie jest źródłem siły? Czy nie jest nią telefon od miłej nam osoby? Czy nie są nią promienie słońca? Czy nie jest nim dobry uczynek?
Myślę, że tych źródeł jest wsio i jeszcze trochę, ludzie po nich chodzą, mącą powierzchnię krystalicznej wody, idąc do sklepu, by kupić wodę w butelce.
Wodę, którą znają lub wodę, którą polecili ją inni.
Dlatego, owocnego szukania Źródeł, kochani!

A teraz refleksja, krótka.
Ateiści często wykazują, że wiara jest zbędnym balastem, nikomu niepotrzebnym. Tymczasem prawo karmy wymyka się pojęciom teizm-ateizm, wybiegając nawet poza wiarę i niosąc ze sobą mierzalne korzyści. Nie, nie mówię tutaj o prawie karmy sensu stricte, które jest związane z wiarą. Istotą jest bezpośrednie oddziaływanie Karmy na nas samych, a konkretnie, chodzi o oddziaływanie dobrych uczynków na nas umysł.
Już samo wykonywanie dobrych uczynków uczy nas cierpliwości, samokontroli, a także podnosi samoocenę i samozadowolenie. To z kolei owocuje naszym rozwojem, w tym momencie możemy mówić o tym, że karma wraca pod postacią właśnie tego rozwoju. W tym momencie dobre uczynki działają na nas dwojako już samym na poziomie psychicznym - wpływając na nas bezpośrednio (np. polepszając humor, będąc źródłem inspiracji) oraz długofalowo (przyczyniają się do naszego rozwoju).
Kolejnym etapem jest już samo prawo karmy, to jest już związane z wiarą. Poza oczywistym aspektem powracania "dobrej" karmy, następuje dodatkowe wzmocnienie efektu psychologicznego, opisanego przeze mnie wcześniej, ponieważ potęguje je właśnie wiara.

OM!
Arhiz

Poprzednia

Wróć do Sanatana dharma