KIm Jestem ?

Zadaj pytanie dotyczące sanatana dharmy, tradycji śiwaizmu czy śaktyzmu.

Re: KIm Jestem ?

Postautor: Angelika » 17 lut 2014, 10:40

I chociaż w wojnie z Mahiszą wszyscy bogowie opowiedzieli się po stronie Indry, to jakoś wszystkim umknęło, że Mahisza otrzymał łaskę od nikogo innego, jak od Brahmy (łaskę polegającą, że Mahiszy nie zabije żaden mężczyzna, ani bóg, ani demon itd.).

Adri, ale wiesz co, zdaje się wszystkie opowieści są konsekwencją wcześniejszych. Wszystko i wszyscy są powiązani. Jeśli ktoś (człowiek, bóg) skrzywdził, musi odebrać gorzkie owoce swoich działań. Jeżeli został skrzywdzony, to słodkie. Dlatego bogowie i wszystkie istoty: a to są przyczyną cierpień innych, a to same cierpią. Rodzą się coraz to w różnych ciałach, z powodu klątwy lub jako awatar któregoś boga. Oczywiście, są bogowie, Bóg i awatary, czasem o tym nie pamiętam. Awatary też traktuję jak bogów.. cóż. Adri, napisałeś, że są awatary Boga, ale chyba są też awatary bogów? Weźmy za przykład Dattatreję. Na przykład w wisznuizmie/krysznaizmie Dattatreja jest awatarem Kryszny/Wisznu (w zależności od tego z jakich źródeł o tym się dowiadujemy). Zarówno Wisznu jak i Kryszna są bogami, a w pewnych kręgach Kryszna jest nawet awatarem Wisznu. Nie wszystko rozumiem. Czasem to wygląda tak, że któryś awatar jest awatarem awatara awatara. Nie wnikam aż tak głęboko, pewnie czegoś nie wiem i nie rozumiem.

Co do ekotimonek, to czasem, gdy wstawiam "szczęście" :-) , to czasem szczęście jest. To zależy kiedy.
Awatar użytkownika
Angelika

Postautor: Angelika » 17 lut 2014, 17:29

Napisałam, że wszystkim umknęło, że Mahisza otrzymał łaskę od Brahmy. Ale nie, zauważył to Śiankara, który skomentował ten fakt w ten sposób, że Brahma jest źródłem wszystkich nieszczęść, dotyczących kłopotów z Mahiszą.

Co do tego, że awatary pochodzą tylko od Boga, a nie od bogów, to jasne, można ogólnie przyjąć, że skoro wszystko pochodzi z jednego, Najwyższego Źródła, to wszyscy awatarowie są właśnie Boga, a nie bogów. Ale jeśli tak przyjmiemy, nie będzie już o czym mówić, ani smakować poszczególnych bogów/bóstw itd. Stąd tak wielki ogrom przejawionych bogów i ich awatarów, . Może się mylę. Jak to jest z awatarami? Czy są awatary bogów, czy tylko Boga?
Awatar użytkownika
Angelika

Postautor: Adri » 17 lut 2014, 20:56

Awatar to inaczej wcielenie, inkarnacja. Mieli je także niebianie/bogowie. Zstąpili z Kryszną do Wryndawany i z Panem Śiwą, kiedy pojawił się w postaci góry Arunaćala.
Awatar użytkownika
Adri

Postautor: Angelika » 17 lut 2014, 21:46

Dziękuję Adi za odpowiedź. O to mi przede wszystkim chodziło, aby się dowiedzieć, czy i niebianie/bogowie mają swoich awatarów. Gdy rozwiewasz moje wątpliwości, odpowiadasz na pytania (których to odpowiedzi łaknę i pragnę z całych sił), to wtedy najbardziej się cieszę, że jesteś. Oczywiście, cieszę się że jesteś również z innych powodów.

Arunaćala.. coś widać, a widzę to kolejny raz, że to bardzo ważna Góra..
Awatar użytkownika
Angelika

Postautor: Adri » 18 lut 2014, 16:08

Myślę, że trzeci tom Skandapurany zaspokoi Twój poznawczy głód, gdyż cały jest poświęcony Arunaćali.
Awatar użytkownika
Adri

Postautor: Angelika » 18 lut 2014, 19:34

Skandapurana.. Cały trzeci tom poświęcony Arunaćali! wow.. Przydałaby się jakaś pieśń na Twoją cześć Adri. Pochwalna lub miłosna. W typie Pieśni śpiewanych w Puranach. Gdy ją napiszę, dam znać.
Awatar użytkownika
Angelika

Postautor: Angelika » 18 lut 2014, 21:41

A co do awatarów Boga/bogów, to skoro wszyscy Oni pochodzą z Jednego Źródła, to znaczy, że są awatarami BOGA. To jest jak z rzeką. Wypływa z jednego źródła, a potem rozwidla się na mniejsze rzeki (tzn. inne religie, bogów i ich awatarów). Niby to ta sama rzeka, ale jednak odnogi są inne, mają one swoje nazwy, całkiem inny wygląd, inny bieg. Potem od tych odnóg odchodzą małe rzeczki, a od nich strumyczki, również ze swoimi nazwami.

Powódź zdarza się, gdy uzurpujący sobie nieomylność ludzie twierdzą, że ich rzeka, rzeczka lub strumyk jest jedynie prawdziwy.
Awatar użytkownika
Angelika

Postautor: Angelika » 20 lut 2014, 19:04

w Dewipuranie Mahadewi, jako Durga Dewi przybrała swoją postać siedzącą na lwie, z wielkim orężem w dłoniach. Teraz po kolei zabija demony, które przybywszy do Niej, próbują Ją namówić do małżeństwa z Mahiszą. Wciągnęła mię ta sytuacja, tj. ta historia. Na myśli mam też Kijów i Majdan Niepodległości. Tam, na małym skrawku ziemi, znajduje się 10 000 ludzi obleganych przez siły rządzące. Toż jeden naród to jest, a po dwóch stronach barykady.. barykady z opon i innych nadających się do palenia przedmiotów. Płonąca barykada, zdać się może, ogniem jest ofiarnym.. Zginęło już 67 osób.. O Matko Wszechświata!. Gdybyś tak mogła przybyć na ratunek..
Awatar użytkownika
Angelika

Postautor: Angelika » 22 lut 2014, 21:08

Na Ukrainie w Kijowie uspokoiło się. Fajnie, dotychczasowy prezydent odwołany (coś w tym rodzaju, nie wnikałam), Tymoszenko wyszła z więzienia.. ustały walki, nikt już nie ginie od kul..

Cudnie, pokój, pokój, pokój!..
http://www.hip-hop.klubowa.pl/grafika_d ... echK11.jpg
Awatar użytkownika
Angelika

Poprzednia

Wróć do Pytania i odpowiedzi